Według doniesień serwisu SemiAccurate, Apple ma zamiar zrezygnować z montowania w swoich laptopach procesorów firmy Intel, a w ich miejsce wprowadzić układy ARM.

Proces przejścia na zupełnie inną architekturę procesorów miałby nastąpić najwcześniej w połowie 2013 roku - wtedy właśnie ARM planuje przerzucić się na 64-bitowe rdzenie. Zmiana taka jednak wymusza wiele kolejnych. Przede wszystkim należy przystosować cały system operacyjny do pracy w nowej architekturze. Również aplikacje wymagają przeprogramowania (a przynajmniej dobrego oprogramowania do emulacji). Takie nagłe zrezygnowanie z x86 firmy Intel wydaje się trochę niedorzeczne, ale warto zauważyć, że nie tak dawno mieliśmy do czynienia z podobnym zdarzeniem. W 2006 roku Apple porzuciło układy PowerPC na rzecz Intela. Wówczas wydawało się to bardzo dobrym posunięciem i z perspektywy czasu nie można nic zarzucić tej decyzji Apple. Nie można jednak zapomnieć, że wymagała ona bardzo dużego nakłady pracy, aby przystosować całe środowisko Mac do nowej architektury. Czy zmiana na ARM jest zatem sensowna?

Układy ARM już teraz są w użyciu w urządzeniach Apple z systemem iOS. Do tej pory bowiem procesory te były na wyposażeniu głownie urządzeń mobilnych, m.in. telefonów komórkowych. W zeszłym roku przedstawiono jednak high-endową architekturę A15 „Eagle”, która ma śmiało rywalizować z x86 Intela. Nawet osiem rdzeni taktowanych z prędkością 2,5 GHz każdy, wsparcie dla 1 TB pamięci oraz ECC L1/L2 - takie dane ewidentnie świadczą, że ARM wkrótce może stać się godnym rywalem Intela i AMD.

Pojawiła się również teoria, że wraz ze zmianą na ARM, Apple planuje przedstawić światu swojego pierwszego laptopa z systemem iOS. Już w przypadku nadchodzącego wielkimi krokami Liona widać chęć wprowadzenia wielu rozwiązań dotychczas znanych z iOS do Mac OS X.

SemiAccurate, czyli serwis, który opublikował powyższe informacje do tej pory w kwestii tematyki Apple trafnie przewidział stopniowe rezygnowanie z układów graficznych NVIDIA w przypadku komputerów Mac.

Źródło: SemiAccurate